Naturalne białko może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

PAP/en
20-07-2020, 12:20
Koronawirus wydaje się hamować wytwarzanie naturalnego interferonu beta.Podawany dooskrzelowo preparat zawierający interferon beta może zmniejszać o 79 proc. ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu postaci COVID-19.

Interferon beta to naturalnie występujące białko wytwarzane przez komórki ssaków, na przykład fibroblasty i makrofagi. Wykazuje (między innymi) działanie przeciwwirusowe. Niektóre objawy chorobowe, takie jak gorączka czy bóle mięśni są spowodowane wytwarzaniem interferonu podczas infekcji. Preparaty interferonu beta stosowane były dotychczas głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego(SM). 

Jak ogłosiła w poniedziałek firma Synairgen Plc, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania kliniczne wykazały, że zawierający interferon beta preparat SNG001 zmniejsza o 79 proc. ryzyko ciężkiego (zwykle wymagającego stosowania respiratora) przebiegu COVID-19. Średni czas spędzony przez pacjenta w szpitalu skrócił się wskutek jego stosowania z 9 do 6 dni.

Badanie obejmowało 101 pacjentów z COVID-19 przyjętych do dziewięciu szpitali - podaje BBC. Części z nich podawano do płuc w postaci aerozolu zawierający interferon beta preparat SNG001, pozostałym - placebo.

To na razie wstępne wyniki badań. Nie zostały na razie opublikowane w prasie fachowej. Konieczne są badania z udziałem większej liczby pacjentów, ale wstępne wyniki eksperci uznali za bardzo obiecujące. 

Autor: Paweł Wernicki