Profilaktyka próchnicy - powiat lubiński laureatem konkursu

ms
09-07-2020, 15:32
Jednym z trzech laureatów III Konkursu Zdrowy Samorząd w kategorii Zdrowa Gmina zostało Starostwo Powiatowe w Lubinie za „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego” oraz za program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie - pierwsza pomoc przedmedyczna”.

Celem Konkursu „Zdrowy Samorząd”, organizowanego przez redakcje magazynu i portalu Rynek Zdrowia i Portalu Samorządowego, jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

Na konkurs wpłynęło z całego kraju 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną Konkursu.

Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” zostały przyznane w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina; Zdrowy Powiat; Zdrowe Województwo.

Jednym z trzech laureatów III Konkursu Zdrowy Samorząd w kategorii Zdrowa Gmina zostało Starostwo Powiatowe w Lubinie za „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego” oraz za program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie - pierwsza pomoc przedmedyczna”.

W ramach programu walki z próchnicą zębów u dzieci w powiecie lubińskim przebadano 4194 małych pacjentów. 9291 zębów wymagało natychmiastowego leczenia, co daje przeciętnie 2,21 zęba do leczenia u każdej z przebadanych osób. Ubytków wykryto 614. Tylko 1801 najmłodszych miało zdrowe uzębienie.

- 57 procent dzieci wymagało pilnego leczenia. Taka informacja trafia do szkół i rodziców, żeby, jeśli zaistnieje konieczność leczenia, dziecko mogło odwiedzić swojego stomatologa i zlikwidować problemy - mówi Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego do spraw promocji ochrony zdrowia.

Badania nadal są realizowane. W ciągu trzech lat (w 2018, 2019 i w 2020 r.) skontrolowane zostanie uzębienie ok. 30 tys. dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Oprócz kontroli stomatologicznych, pomysłodawcy programu, chcą też nauczyć najmłodszych, jak prawidłowo szczotkować zęby, licząc, że dzieci nauczą tego też dorosłych.

Na lekcje pokazowe prowadzone przez instruktorkę higieny jamy ustnej zaproszono przedstawicieli przedszkoli i szkół podstawowych z powiatu. To oni zdobytą tutaj wiedzę będą potem przekazywali najmłodszym, ucząc ich prawidłowego dbania o zęby.

- Obserwatorami tej lekcji są nauczyciele koordynatorzy programu. Każda jednostka oświatowa mogła wydelegować swoich przedstawicieli, po to, żeby dowiedzieli się, w jaki sposób można te treści przekazać – dodaje Huzarski. – Jeżeli dzieci nauczą się myć zęby w sposób właściwy, to jest najkrótsza droga do tego, żeby całe społeczeństwo potem nie miało z tym problemów. Dzieci będą uczyć swoich rodziców, a jak same zostaną rodzicami, też będą w sposób właściwy uczyły szczotkować zęby swoje dzieci – przyznaje.

Aby uatrakcyjnić lekcje, powiat lubiński przygotował dla dzieci edukacyjne kolorowanki. komiksy i koszulki. Uruchomiono też stronę internetową www.lubin.pl/zdrowezeby.

Przypomnijmy, że Michał Huzarski nie mógł się przebić ze swoim programem powrotu do szkół publicznych gabinetów dentystycznych w Legnicy. Inicjatywą zainteresował się Adam Myrda starosta powiatu lubińskiego.

- Starosta Adam Myrda zaprosił mnie na rozmowę i powiedział, że chciałby taki program wprowadzić na terenie powiatu lubińskiego. Zapytał, czy zająłbym się napisaniem go. Oczywiście zgodziłem się – mówił Michał Huzarski.

źródło m.in.: lubin.pl