Sprzeciw pacjentów wobec opłat covidowych nie tylko w Polsce

ms
08-07-2020, 13:44
Paula Scurfield wezwała Public Health England (PHE) do zareagowania na kwoty, jakimi dentyści obciążają pacjentów na pokrycie kosztów środków ochrony indywidualnej. Kobieta domaga się wprowadzenia maksymalnych opłat dodatkowych.

Pani Scurfield chce, aby PHE wprowadziła limity w wysokości rachunków za środki ochrony indywidualnej. Pacjentka poniosła dodatkową opłatę w wysokości 25 funtów za leczenie złamanego zęba. To w jej przekonaniu stanowczo za dużo. Kobieta uważa, że wiele osób nie będzie stać na pokrycie dodatkowych kosztów, a z tego powodu usługi dentystyczne będą poza ich zasięgiem.

Samantha Atkins, menedżerka Clifton Moor Dental Centre, której to lecznicy dotyczyła skarga, ripostuje, że dentyści muszą nosić drogie maski ochronne, rękawiczki, fartuchy. Koszt prowadzenia  praktyki podnoszą dodatkowe opłaty za usuwanie większej ilości środków higieny przez firmy zajmujące się odpadami medycznymi.

Co najmniej godzinne odstępy pomiędzy przyjmowaniem kolejnych pacjentów również zmniejszają efektywność funkcjonowania lecznicy.

- Nie chcemy w żaden sposób czerpać korzyści z tej okropnej sytuacji, ale musimy być w stanie pokryć koszty opieki nad pacjentami oraz ochrony personelu. Zdajemy sobie sprawę, że opłata w wysokości 25 funtów wydaje się kosztowna, ale trzeba zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – przekonywała Samantha Atkins.

Wyjaśniła ona, że opłata jest pobierana jednorazowo, a nie za każdą wizytę i nie dotyczy dzieci poniżej 16 roku życia lub osób korzystających ze świadczeń społecznych, ani też leczonych w ramach NHS.