Bakterie z jamy ustnej zaostrzają postać COVID-19?

en
07-07-2020, 14:19
Duża ilość bakterii w jamie ustnej może stać się przyczyną poważniejszej infekcji SARS-CoV- i w efekcie ciężkiego przebiegu COVID-19, dowodzą naukowcy na łamach British Dental Journal.

- Lepsza higiena jamy ustnej może być istotnym czynnikiem ograniczającym ryzyko powikłań u chorych z COVID-19 , twierdzą naukowcy z John Hopkins University

Na początku czerwca bilans epidemiologiczny opiewa na ponad  2,7 mln przypadków zachorowań na COVID-19 oraz 128 tys. śmierci z powodu tej choroby według danych z Johns Hopkins University. W wielu przypadkach, poza podeszłym wiekiem, występowały także choroby współistnejące  - cukrzyca, otyłość, choroby kardiologiczne i nadciśnienie. Jednak pozostaje niejasne, dlaczego blisko połowa przypadków śmiertelnych to niemal zdrowi ludzie.

Bakterie jamy ustnej mogą grać rolę w bakteryjnych nadkażeniach i poważnych powikłaniach, takich jak zapalenie płuc, sepsa,  zespół ostrej niewydolności oddechowej, które często występują u pacjentów z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2. Cztery główne współistniejące choroby decydujące o podwyższonym ryzyku powikłań oraz śmierci z powodu COVID-19 są także powiązane ze zmianami w płytce nazębnej oraz chorobami przyzębia. To pozwala podejrzewać możliwy związek między złym stanem jamy ustnej a nasileniem infekcji SARS-CoV-2, podkreślają badacze.

Bakterie powodujące choroby przyzębia nie są jedynie związane z ogólnym stanem zapalnym, zapaleniem płuc  oraz śmiercią, ale obecne są także w metagenomie pacjentów w ciężkim stanie z powodu SARS-CoV-2. Osoby te mają wysoki poziom bakterii z rodzajów Prevotella, Staphylococcus,  Fusobacterium, twierdzą badacze.

Bakteryjne nadkażenia są częste u pacjentów z chorobami układu oddechowego takich jak COVID-19  i zapalenie płuc, jednak ta zależność nie została dobrze udowodniona z powodu problemów z diagnozą.  - Rekomendujemy by zły stan jamy ustnej został uznany za czynnik ryzyka powikłań chorób wirusowych, szczególnie u pacjentów już podatnych na zmieniony biofilm z powodu cukrzycy, nadciśnienia lub chorób kardiologicznych, podsumowali badacze.

 Więcej: British Dental Journal