Światowy Dzień Pocałunku okiem dentysty

en
06-07-2020, 11:43
W świetle wiedzy stomatologicznej na amatorów namiętnych pocałunków czyhają próchnica, choroba przyzębia, chorobą menigokokowa, albo wirusowa - mononukleoza, zwykłe przeziębienie, opryszczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, brodawczak płaskonabłonkowy.

Podczas pocałunku, który trwa nie dłużej niż 10 s. „z ust do ust” przechodzi 8 mln bakterii i nieznana liczba wirusów - informują autorzy artykułu opublikowanego w Journal of Laboratory Physicians.

W trakcie pocałunku można zarazić się chorobą bakteryjną - próchnicą, chorobą przyzębia, chorobą menigokokową, albo wirusową - mononukleozą, zwykłym przeziębieniem, opryszczką, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, brodawczakiem płaskonabłonkowym. Naukowcy nie mieli możności sprawdzenia na ile zakaźny w takiej sytuacji jest koronawirus SARS-CoV-2, jako że prowadzili badania zanim rozpoczęła się epidemia COVID-19.

Na szczęście pocałunek ma i jasną stronę -  jak już informowaliśmy pomaga zachować  szczupłą sylwetkę, zwłaszcza paniom. Podczas pocałunku spalamy od 3 do 12 kalorii na minutę, czyli do 720 kalorii na godzinę. Ktoś policzył, że regularne pocałunki wydłużają życie nawet o 5 lat.  

Choć oczywiście duże znaczenie ma wytrwałość. Najdłuższy pocałunek trwał 32 godziny, 14 minut i 7 sekund (rekord odnotowany na terenie Niemiec w 2009 r.). Brak informacji jak ta próba podziałała na sylwetkę i kondycję fizyczną bijących rekord.