Rzecznik MZ: epidemia się ogranicza

en
06-07-2020, 11:13
Blisko 70 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, już wyzdrowiało - poinformował 6 lipca rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Obecnie współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 0,98.

Resort zdrowia podał  6 lipca, że  blisko 70 proc. osób, które zachorowały na COVID-19 już wyzdrowiało. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał też, że spadł współczynnik reprodukcji wirusa i wynosi obecnie 0,98. Oznacza to - jak stwierdził - że "epidemia się ogranicza".

Współczynnik reprodukcji koronawirusa, zwany współczynnikiem "R" określa liczbę osób, które jest w stanie zarazić jeden chory. Współczynnik na poziomie 0,98 oznacza, że przeciętnie jedna zainfekowana osoba zaraża nieznacznie mniej niż jedną kolejną osobę.

- Mówimy o ograniczaniu epidemii, o schodzeniu z krzywej epidemicznej w przypadku, gdy współczynnik reprodukcji jest poniżej jednego. Mamy do czynienia ze współczynnikiem 0,98. Co istotne, miarą dla całego kraju może być województwo śląskie, gdzie współczynnik wynosi 0,97 - powiedział Andrusiewicz.