3 mln śoi to według dentystów za mało

ms
06-07-2020, 10:01
Dentyści w Irlandii będą mogli od 20 lipca ponownie stosować procedury medyczne generujące aerozol – tak wynika z ustaleń tamtejszego resortu zdrowia. Takie stanowisko wyzwala pytania o środki ochrony indywidualnej.

Minister zdrowia Robin Swann spotkał się z członkami British Dental Association, aby ogłosić, że ponad 3 mln pojedynczych elementów środków ochrony indywidualnej - w tym maski, rękawiczki, fartuchy i osłony na twarz - zostanie dostarczonych do gabinetów dentystycznych w ciągu najbliższych 10-14 dni. Dodał, że program wsparcia finansowego zapewnił dotychczas dentystom 12 mln funtów i będzie kontynuowany przez kolejne dwa miesiące.

Dr Lida Fartash z Elite Dental w Belfaście ocenia, że stan zaopatrzenia praktyk w środków ochrony indywidualnej jest niewystarczający, bo w rozprowadzanych zestawach śoi nie ma wszystkich istotnych elementów chroniących przed aerozolem, a 12 mln funtów to za mało, żeby wznowić świadczenia - dodała.

Dr Lida Fartash wylicza, że pojedyncze wypełnienie wyceniane jest przez NHS na 9,5 funtów. Tymczasem cena ochrony dwóch osób (dentysta i asysta) to 15,50 funtów. - Po tej operacji musimy opuścić pokój na godzinę, aby umożliwić osiadanie aerozolu – ocenia dentystka.

Tymczasem nowe dane, opublikowane 3 lipca, wykazały, że dzieci w Irlandii Północnej konsekwentnie potrzebują więcej wypełnień niż ich brytyjscy rówieśnicy.

Statystyki Organizacji Usług dla Zdrowia i Opieki Społecznej wskazują, że 21 proc. irlandzkich dzieci, odwiedzających dentystów, musiało mieć wypełnienie.

Dr Fartash twierdzi, że należy w większym stopniu skoncentrować się na profilaktyce stomatologicznej dzieci we wczesnych latach szkolnych.