Jak rodzice powinni pomagać dziecku w dbaniu o zęby

kan
01-07-2020, 08:18
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią, że rodzice powinni szczotkować zęby swojego dziecka do 8. roku życia. Jednocześnie powinni uczyć je przeprowadzania tych zabiegów samodzielnie.

Lek. stom. Agnieszka Mazurek z  kliniki Dentalook Stomatologia w Warszawie informuje w rozmowie z portalem Dziennik.pl, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się, gdy dziecku wyrzynają się pierwsze zęby. Podczas takiej wizyty, lekarz dentysta nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale również udzieli rodzicom wielu porad dotyczących higieny i diety malucha. Nie wolno dopuścić, żeby mały pacjent zgłosił się do lekarza dopiero w przypadku silnego bólu. Wizyta może wtedy być nieprzyjemna, a jej efektem będzie pojawienie się strachu i lęku przed kolejnymi spotkaniami z lekarzem.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej zalecają, by rodzice szczotkowali zęby  dziecka do 8. roku życia. Jednocześnie powinni uczyć je przeprowadzania tych zabiegów samodzielnie w miarę nabywania umiejętności manualnych. W późniejszych latach opiekunowie powinni zawsze poprawiać po swoim dziecku oczyszczanie zębów, pomagać mu i sprawdzać jakość higieny jamy ustnej nawet to 10-12 roku życia.

– Zawsze powtarzam wszystkim rodzicom, że to od ich działań, aktywności i często wytrwałości zależy zdrowie jamy ustnej ich pociech. Opiekunowie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w wieku 5-7 lat nie posiadają wystarczającej sprawności manualnej, która pozwoli na właściwe umycie zębów. Mówi się nawet, że jeżeli dziecko nie umie się ładnie podpisywać, nie umie również myć swoich zębów. Ten argument otwiera wielu rodzicom oczy – dodaje lek. dent. Agnieszka Mazurek.

Co można radzić rodzicom, jeśli dziecko zębów nie chce myć

- Szczotkowanie ma być dla malucha przyjemnością – może w tym pomóc kolorowa szczoteczka (najlepiej taka, którą dziecko samo wybrało!), słuchanie ulubionych piosenek (np. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…) w łazience lub wykonywanie tej czynności wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem.
- Czasami pomaga kupienie drugeij szczoteczki dla lalki lub pluszowej najbardziej ulubionej zabawki. Przydają się również edukacyjne książki i aplikacje o higienie jamy ustnej najmłodszych.
Mycie zębów ma się odbywać regularnie. Dzięki temu szczotkowanie stanie się dla dziecka nawykiem.

- U bardziej dociekliwych dzieci sprawdzą się tabletki lub płyn do wybarwienia płytki nazębnej. 
Bardzo pomagają również zwykłe zabawy, np. kto pierwszy do łazienki czy mycie zębów i obserwowanie się w lustrze, albo mycie przez dziecko zębów rodzicom, informuje Dziennik.pl.

Więcej: dziennik.pl