Dentysto: Czy czujesz się bezpiecznie w dobie pandemii?

kan
01-07-2020, 10:35
Badanie opinii przeprowadzone wśród 37 tys. lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych pracujących na terenie Stanów Zjednoczonych ujawnia, że nie czują się oni bezpieczni, mimo wdrożenia zalecanych środków mających uniemożliwiać zakażenie SARS-CoV-2.

Z badania przeprowadzonego przez organizację DentaQuest Partnership wynika, że lekarze dentyści wiedzą jakie procedury muszą wdrożyć by ograniczyć transmisję wirusa, jednak nie mają pewności, że rzeczywiście są w stanie skutecznie je wprowadzić do swojej praktyki. Na przykład 94 proc. respondentów wierzy w skuteczność środków ochrony osobistej, ale zaledwie 59 proc. jest przekonana, że uda jej się ten cel osiągnąć; 65 proc. dentystów przyjmuje że wielkie znaczenie ma zmniejszenie rozprzestrzeniania się aerozolu w powietrzu, a tylko 50 proc. wierzy że może tego dokonać.

Dr. Sean Boynes, wiceprezydent w DentaQuest Partnership uważa, że edukowanie świadczeniodawców i przekonywanie ich, że ich priorytetem są obecnie minimalnie inwazyjne metody leczenia jako "pierwsza linia opieki stomatologicznej".  Fluorek diaminy srebra, czy czasowe wypełnienia cementem szkło-jonomerowym mogące zredukować lub spowolnić procesy próchnicowe nie wymagają wysokoobrotowych narzędzi wytwarzających aerozol. Tego typu podejście sprawi, że pacjenci będą się czuli bezpieczniej, nie mówiąc o tym, że poniosą dużo niższe koszty.

W czasie, gdy DentaQuest Partnership prowadził badanie blisko 57 proc. praktyk stomatologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych wróciło do rutynowego działania, zaś 31 proc. przyjmowało jedynie pacjentów bólowych. Telemedycyna stała się jednym z częściej stosowanych narzędzi do świadczenia opieki stomatologicznej - czterech na 10 dentystów przyjmowało pacjentów za pośrednictwem platform przeznaczonych do tego celu lub planowało to rozpocząć w najbliższej przyszłości.

Większość - 9 na 10 dentystów obserwowała znacznie zmniejszenie liczby pacjentów - średnio o 51 proc. Wskutek kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19 3 spośród 4 dentystów musiała albo zwolnić albo wysłać na przymusowy urlop swoich pracowników.

Więcej: DentaQuest Partnership