Prof. Marzena Dominiak o stomatologii po trzech miesiącach epidemii koronawirusa

ms
24-06-2020, 07:23
- Po trzech miesiącach epidemii stan uzębienia Polaków pogorszył się, obserwujemy coraz więcej przypadków próchnicy, złamanych zębów, ostrych stanów zapalnych, którym towarzyszy ból. Większym problemem są procesy nowotworowe widoczne w jamie ustnej, które nie zostały w porę zdiagnozowane – stwierdziła w programie Uwaga TVN prof. Marzena Dominiak prezydent PTS.

- Kolejki do dentysty są bardzo duże. Większość gabinetów stomatologicznych rozpoczęło pracę, ale nie wszystkie, a to ze względu na specyfikę przygotowania do przyjęcia pacjenta oraz postępowania podczas leczenia pacjentów. Musieliśmy wdrożyć dodatkowe elementy w kwestii aseptyki, rozbudowanych procedur przygotowania tak, aby dentysta, asysta, wszyscy pracownicy lecznicy, a przede wszystkim pacjent byli bezpieczni – wymienia prof. Marzena Dominiak.

- Ceny u dentysty wzrosły, ale nie tak drastycznie jak podaje się to w mediach. Wyższe opłaty uzależnione są z reguły od realizowanych procedur. Dodatkowe nakłady wynikają między innymi z wyższych kosztów materiałów dezynfekujących, środków ochrony indywidualnej, zastosowanego sprzętu, a przede wszystkim z ekstensywnego reżimu pracy. To wszystko jest rezultatem stosowania - ze zrozumiałych względów -  rozbudowanych procedur bezpieczeństwa - dodała prof. Marzena Dominiak.