O sukcesie badaczy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: prof. Grażyny Ginalskiej i dr hab. Anny Belcarz, wielokrotnie informowaliśmy. Komercjalizacja osiągnięć naukowych była możliwe dzięki działaniom firmy Medical Inventi – spółki założonej jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prywatnego kapitału.
Kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi to jeden z najważniejszych polskich wynalazków medycznych ostatnich lat. Jego głównym składnikiem jest całkowicie niealergiczny hydroksyapatyt, który łatwo zrasta się z ludzkim ciałem i jest bardzo plastyczny. Co pozwala go dowolnie formować. Dzięki temu może być wykorzystywany do wypełniania ubytków kostnych powstałych w wyniku urazów i chorób.
– Innowacyjną cechą FlexiOss są jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków po zabiegu. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu, mówił Maciej Maniecki z Medical Inventi.
FlexiOss może być stosowany w chirurgii szczękowo-twarzowej. Lekarz będzie się mógł nim posłużyć do wypełniania ubytków po torbielach lub do leczenia przetok.
Czytaj także: Prof. Ginalska otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Wynalazczości”