Przewlekłym chorobom jelit zapobiegnie dentysta?

ms
23-06-2020, 10:22
Naukowcy z University of Michigan potwierdzają, że istnieją powiązania pomiędzy przewlekłym zapaleniem jelit a zdrowiem jamy ustnej.

Odraczanie wizyty u dentysty nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może mieć nieprzyjemne konsekwencje nie tylko dla jamy ustnej.

Prof. Nobuhiko Kamada internista ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Michigan zauważył, że bakterie, które zwykle znajdują się w jamie ustnej, kolonizują jelita osób z chorobami zapalnymi jelit. 

Zapalenie dziąseł ma konsekwencje

W czasopiśmie „Cell” zespół opisuje mechanizm, w jaki sposób bakterie jamy ustnej mogą potencjalnie nasilać choroby jelit. Zapalenie dziąseł prowadzi do niekorzystnych zmian w mikrobiomie w jamie ustnej, a niektóre bakterie wywołujące choroby mnożą się, a następnie migrują w kierunku jelit.

To oczywiście nie wystarczy, aby spowodować zapalenie jelit, ponieważ naturalny mikrobiom jelitowy zapobiega kolonizacji przez obce bakterie.

Prof. Nobuhiko Kamada wyjaśnia: jednak u myszy z nieswoistymi zapaleniami jelit „zdrowa” kolonia bakteryjna jest zaburzona, co osłabia zdolność do powstrzymywania bakterii wywołujących choroby jamy ustnej.

Naukowcy doszli do wniosku, że promowanie zdrowia jamy ustnej może pomóc w złagodzeniu objawów klinicznych choroby zapalnej jelit.