Koronawirus testuje systemy e-zdrowia

PAP/en
23-06-2020, 08:12
W podstawowej opiece zdrowotnej 80 proc. porad przeniosło się do sfery wirtualnej. W opinii wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego system e-zdrowie jest odpowiednio finansowany.

Wiceminister pytany przez gazetę, czego nauczył nas koronawirus, ocenił, że pokazał, że nasz system, do którego od dwóch lat wdrażamy rozwiązania e-zdrowia, okazał się dobrze przygotowany". "Tam, gdzie pracowaliśmy nad tym, żeby udostępnić pacjentom rozwiązania, które umożliwiają odbycie porady na odległość, w dużej mierze to się udało - zaznaczył.

- Przykładowo w podstawowej opiece zdrowotnej 80 proc. porad przeniosło się do sfery wirtualnej. Nie jest to oczywiście docelowy model. Udział wizyt w poradniach na pewno będzie rósł. Jednak odsetek konsultacji lekarskich bez osobistej wizyty pozostanie na zwiększonym poziomie - wyjaśnił wiceminister.

- Teleporady pojawiły się w koszyku świadczeń w ubiegłym roku na jesieni. Teraz była okazja wykorzystać to na dużą skalę. To dobry znak, bo pokazuje, że w zakresie e-zdrowia jako państwo nie zawiedliśmy - dodaje Cieszyński.

-Obecnie wypracowujemy nowe standardy dla teleporad, żeby było jasne, co i kiedy można zrobić zdalnie, a kiedy należy przekierować pacjenta do opieki stacjonarnej - zapewnił.