FDI: O profilaktyce stomatologicznej w dobie pandemii

kan
16-06-2020, 11:27
Światowa Federacja Dentystyczna wpiera rodziców i nauczycieli udostępniając materiały edukacyjne na temat zdrowia jamy ustnej. To szczególnie pożądane działanie w podczas ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Co roku ponad 50 mln godzin lekcyjnych traconych jest w efekcie złego stanu zdrowia jamy ustnej dzieci. By zmniejszyć rozmiary tego problemu Światowa Federacja Dentystyczna udostępnia specjalną platformę "Through Mouth Heroes" przeznaczoną dla szkół i rodziców, a na niej pomoce do przeprowadzenia lekcji, których głównym przesłaniem  jest poprawa nawyków higienicznych dzieci.

Wśród przygotowanych przez fachowców materiałów można znaleźć plany lekcji, filmiki video, prezentacje w PowerPoint oraz świadectwa - nagrody dla dzieci.

Wszystkie te materiały zostały tak stworzone, by dostarczały ważne informacje na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej, ale przede wszystkim także były zabawne. Dzieci po zapoznaniu się z nimi i przerobieniu programu kursu mają rozumieć jak ważne jest codzienne odpowiednio częste mycie zębów, mają poznać te pokarmy, które są wyjątkowo szkodliwe dla ich zębów i ciała, ale także mają wyjść z tych lekcji z przekonaniem, że nikt inny tylko one odpowiadają za to, co dzieje się z ich zębami.

Cyfrowe narzędzia edukacyjne jeszcze nigdy nie były tak bardzo przydatne. Pandemia COVID-19 spowodowała zamknięcie szkół na całym świecie i przeniosła edukację do internetu. Według danych UNESCO, ponad  160 państw wprowadziło czasowe zawieszenie lekcji w budynkach szkolnych, co w skali globalnej dotknęło blisko 87 proc. uczniów (czyli  770 mln).

Więcej: fdiworlddental.org