Wypełnienia tylko prywatnie, bo NFZ nie refunduje?

ms
16-06-2020, 09:17
Stomatologiczna pomoc doraźna, w ramach umowy z NFZ na terenie woj. pomorskiego działa bez ograniczeń – informuje Fundusz. To tylko teoria alarmują pacjenci.

- Z bólem nie dało się wytrzymać, a pani doktor stwierdziła, że tylko prywatnie mogę być przyjęta. A to przecież duże pieniądze, na które wielu ludzi po prostu nie stać. Moim zdaniem ten cały NFZ to jedna wielka pomyłka – za co płacimy składki, skoro nikt nie chce nas przyjąć? Taka pomoc stomatologiczna to jakiś żart... a pani doktor chyba pomyliła zawody – poinformowała portal gwe.24.pl jedna z rozżalonych pacjentek.

Inny pacjent stwierdził: na miejscu dowiedziałem się, że... lekarz nie założy mi plomby, chyba że zapłacę 150 zł. Dlaczego? Bo – jak usłyszałem – NFZ w czasie pandemii koronawirusa nie płaci za takie zabiegi. To jakiś absurd! Przecież nie można czekać miesiąca, dwóch, a może i dłużej, żeby wyleczyć ząb! Pracuję, mój pracodawca co miesiąc odprowadza składki, to dlaczego muszę dodatkowo płacić? – pyta rozżalony mężczyzna.

- Doraźne świadczenia stomatologiczne są udzielane bez ograniczeń  – zapewnia portal gwe24.pl Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego OW NFZ w Gdańsku, który dodaje, że pacjenci zakażeni koronawirusem SARS CoV-2 przyjmowani są w dentobusie na terenie 7 Szpitala MW w Gdańsku, a dla pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem wyznaczone zostały dwie placówki (w Gdańsku i Głobinie k/Słupska.

Minister zdrowia zaleca, aby świadczenia stomatologiczne realizowane w gabinecie stomatologicznym w ramach ogólnej opieki podstawowej w zakresie stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej zostały ograniczone do wykonywania procedur w stanach wymagających pilnej interwencji. Przy podejmowaniu decyzji o formie interwencji należy zatem uwzględnić zarówno stany wymagające doraźnej pomocy w tzw. „stanie ostrym”, jak i ryzyko progresji choroby i wystąpienia powikłań w perspektywie krótko-, średnio- i długoczasowej.

źródło: gwe24.pl