MZ żąda od Gazety Wyborczej sprostowania informacji na temat zakupu respiratorów

en
10-06-2020, 11:09
Według informacji zebranych przez Gazetę Wyborczą resort zdrowia zakupił partię respiratorów po niezwykle wygórowanej cenie, w podejrzanej firmie nie będącej producentem sprzętu medycznego.

W artykule opublikowanym 10 czerwca w Gazecie Wyborczej można przeczytać, że należąca do handlarza bronią spółka E&K, od której Ministerstwo Zdrowia kupiło 1,2 tys. respiratorów za 200 mln zł, nie dostarczyła jeszcze ani jednego aparatu. I nie dostarczy, bo ich producenci zaprzeczają, że mieli z E&K jakikolwiek kontakt.

Za 1,2 tys. aparatów MZ zapłaciło 44,5 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. To średnio 165 tys. zł za sztukę, podczas gdy na przykład wysokiej klasy respirator firmy Draeger kosztuje 70-90 tys. zł. Cena respiratorów z dodatkowymi opcjami i oprzyrządowaniem to 110-120 tys. zł, podaje Gazeta Wyborcza.

Ministerstwo Zdrowia domaga się sprostowania - na stronie resortu zamieszczono informację, że firma E&K dostarczyła już pierwszą partię 50 respiratorów, które znajdują się w magazynie Agencji Rezerw Materiałowych. Kolejne dostawy będą realizowane jeszcze w czerwcu.

Więcej: gov.pl