Sejm: Co MZ zrobi, by zwalczyć próchnicę u dzieci?

en
09-06-2020, 12:41
Po ustaniu restrykcji niezbędnych do zahamowania epidemii koronawirusa dzieci wrócą do szkół. A temat epidemii próchnicy i braku opieki stomatologicznej znów nabierze mocy. Czy zatem Ministerstwo Zdrowia planuje jakieś kroki, które w sposób skuteczny poprawią stan zdrowia jamy ustnej w populacji polskich uczniów.

Bardzo duża liczba dzieci zmaga się ze problemami stomatologicznymi , a konkretnie z występowaniem próchnicy zębów. Pierwsze objawy próchnicy zostają odnotowane już w przedszkolach. Według badań przeprowadzanych przez Ogólnopolski Monitoring Stanu Zdrowia Jamy Ustnej i Jego Uwarunkowań próchnica pogłębia się wraz z wiekiem. U dzieci w wieku do lat 3 wynosi 41,1 proc., u dzieci w wieku lat 5 wynosi 76,8 proc., w grupie 6 latków 81,6 proc. zaś u młodzieży aż 93,3 proc. Próchnica zębów mlecznych jest powszechnym problemem na całym świecie, a Polska należy do krajów o jej wysokiej zapadalności i intensywności, przypomniała ministrowi zdrowia posłanka Urszula Nowogórska.

Po czym podsumowała stan opieki stomatologicznej  dostępnej w szkołach. Obecnie w Polsce działają ponad 24 tysiące szkół. W 2019 roku zaledwie tylko 720 szkół posiadało gabinety dentystyczne, a 7 tys. zawarło umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 12 września 2019 roku weszła ustawa, która miała zapewnić uczniom dostęp do usług stomatologicznych na terenie szkół, w których się uczą. Jak donoszą media, nie we wszystkich szkołach zostały utworzone gabinety stomatologiczne i nie wszędzie świadczone są tego typu usługi.

W takiej sytuacji posłanka kieruje pytania do szefa resortu zdrowia:
- Ile obecnie w Polsce jest placówek - szkół, które funkcjonują bez gabinetów dentystycznych?
- Jaka liczba szkół podpisała umowę z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych od dnia wprowadzenia ustawy, która miała zapewnić funkcjonowanie gabinetów dentystycznych w każdej szkole?
- Jaką liczbę stanowią szkoły posiadające gabinety dentystyczne?
- Czy szkoły, które nie posiadają gabinetów, mogą się ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu?
-  Czy rząd przewiduje wprowadzenie programu, który będzie miał na celu walkę z próchnicą zębów u uczniów w polskich szkołach?