Koronawirus: o testowanie lekarzy dentystów raz w tygodniu

ms
05-06-2020, 07:57
- Wielu stomatologów zwraca się do mnie z pytaniem o możliwość systematycznego, raz w tygodniu, wykonywania testów w kierunku zakażenia COVID-19 zapewnia posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek i pyta o taką możliwość ministra zdrowia.

- Znajdujemy się obecnie – w związku z epidemią wywołaną koronawirusem – w sytuacji stałej możliwości zakażenia tym patogenem. Grupą zawodową szczególnie narażoną na to zakażenie są lekarze dentyści. Ich praca bowiem to zabiegi w obrębie jamy ustnej – przekonuje posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek.

Parlamentarzystka dodaje, że często przebieg COVID-19 jest praktycznie bezobjawowy, zatem lekarze dentyści mogą zarazić się od pacjenta bezobjawowego, aby później sami stać się źródłem zakażenia. Zasadne zatem jest zalecenie wykonywania testów na COVID-19 raz w tygodniu, aby do minimum ograniczyć możliwość transmisji poziomej zakażenia koronawirusem.

Anna Dąbrowska-Banaszek  pyta ministra zdrowia:
1. Jaka jest możliwość systematycznego, to jest raz w tygodniu, wykonywania testów w kierunku zakażenia COVID-19 u pracujących lekarzy dentystów?
2. Jakie byłoby źródło finansowania tego badania w przypadku lekarzy dentystów wykonujących kontrakt NFZ, a jakie w przypadku lekarzy dentystów nie mających podpisanej umowy z NFZ?
3. Gdzie lekarze dentyści mogliby wykonywać test na COVID-19?