Koronawirus: co z testowaniem SARS-CoV-2, co z planowym leczeniem?

ms
05-06-2020, 07:34
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja domaga się, aby minister zdrowia Łukasz Szumowski niezwłocznie publiczne przedstawił strategię testowania na obecność wirusa SARS-CoV-2 i zalecenia dotyczące przyjmowania pacjentów w ramach planowego leczenia.

Zwlekanie z rozstrzygnięciem tak ważnych zagadnień dla funkcjonowania placówek medycznych w dobie epidemii koronawirusa jest niezrozumiałe – ocenia Andrzej Matyja..

Pomimo obietnic żadna propozycja dotycząca strategii wykonywania testów na obecność koronawirusa nie została do NIL przesłana. Tymczasem kwestia ta jest podstawowa dla przyjęć planowych, szczególnie w lecznictwie szpitalnym.

Nie ma także zaleceń dotyczących przyjmowania pacjentów w ramach planowanego leczenia. Każdy pacjent przyjmowany do planowej procedury leczniczej powinien mieć nie wcześniej niż 24 godziny przed planową hospitalizacją pobrany i oceniony wymaz jamy nosowej lub gardła w kierunku SARC-CoV-2 (badanie metodą RT-PCR). Koszty wykonania badań na obecność wirusa przed skorzystaniem przez pacjenta z planowego leczenia powinny być objęte dodatkowym finansowaniem przez publicznego płatnika, i nie mogą być przerzucane na barki podmiotów leczniczych.

Wydanie przez Ministerstwo Zdrowia zaleceń to nie tylko kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, ale bezpieczeństwa prawnego placówek medycznych, które powinny mieć określone wytyczne co do sposobu przywracania swojej planowej działalności.

Więcej: NIL