Hydroksychlorochina w leczeniu Covid-19 pod lupą WHO

PAP/ms
03-06-2020, 22:25
WHO ma wznowić prace nad możliwością regularnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19 - poinformował  3 czerwca w Genewie sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros wyjaśnił, że eksperci WHO doradzili kontynuację badań wszelkich lekarstw, które mogłyby być zastosowane w walce z koronawirusem, w tym hydroksychlorochiny, zwłaszcza w kontekście szybkiego rozprzestrzeniania się pandemii w Ameryce Łacińskiej.

- Jesteśmy całkiem pewni, że lek nie powoduje zwiększonej śmiertelności w gronie osób, które go przyjmowały - powiedział podczas konferencji prasowej online Soumya Swaminathan, jeden z głównych ekspertów WHO. Tedros dodał, że po analizie dostępnych danych na temat śmiertelności członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Monitorowania uznali, że nie ma powodu, aby modyfikować protokół badań klinicznych.

W końcu maja 2020 r. WHO ponowiło swoje ostrzeżenie przed powszechnym leczeniem pacjentów chorych na Covid-19 chlorochiną i hydroksychlorochiną, co ma miejsce w wielu europejskich krajach. Organizacja zawiesiła prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na wyniki badań, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów z Covid-19.

Kilkanaście dni temu do przyjmowania hydroksychlorochiny, czyli hydroksylowej pochodnej chlorochiny, przyznał się Donald Trump. Prezydent USA oświadczył wówczas, że ewentualna korzyść z leczenia przeważa nad względnym ryzykiem.