Dzieci śnią koszmary nocne na temat zębów

kan
02-06-2020, 08:29
Dzieci często budzą się ze strachem, gdyż śnią im się problemy z ich zębami. Według brytyjskiej organizacji Oral Health Foundation (OHF) dotyczy to aż 12 proc. dzieci, co oznacza, że koszmary nocne z zębami w roli głównej miewają nawet dziesięciokrotnie częściej niż dorośli.

Badanie ujawniło, że przykre sny na temat zębów przytrafiają się częściej małym dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 5-ciu lat (18 proc. dzieci). Ponadto co drugie dziecko (47 proc. dzieci) dzieli się swoim niepokojem związanym ze zdrowiem ich jamy usntej z rodzicami, także te obawy są częstsze w młodszym wieku.

 Dr. Nigel Carter, prezes OHF, wierzy że małe dzieci są coraz bardziej świadome wyglądu swoich zębów, co staje się przyczyną niepotrzebnego i szkodliwego stresu.

- Koszmary nocne to całkiem częsty problem naprawdę małych dzieci, między 3 a 5 rokiem życia. To okres, w którym zaczyna się rozwijać wyobraźnia, zatem doświadczenia zbierane w ciągu dnia mogą silnie wpływać na treść snów, mówi Carter.

Małe dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem, obierają też treści pojawiające się w mediach społecznościowych, w których idealnie prosty perfekcyjny wygląd zębów kreowany jest jako norma. To kształtuje fałszywy obraz tego, jak ich własne zęby powinny wyglądać. Badanie OHF ujawniło także, że prawie co piąte dziecko (18 proc.) zwierza się rodzicom, że nie lubi swojego uśmiechu i co jeszcze bardziej niepokojące, co trzecie dziecko chciałoby zmienić wygląd swoich zębów.

- Najlepszym sposobem na zmianę tego nastawienia jest jak najwcześniejsze podnoszenie świadomości na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej. Trzeba uczyć dzieci, że nie nieskazitelnie proste i białe zęby liczą się najbardziej, ale idealnie zdrowe, radzi prezes OHF. 

Więcej: Dentistrytoday.com