Palenie e-papierosów zwiększa ryzyko chorób stomatologicznych

kan
01-06-2020, 11:13
Wystarczy palić e-papierosy przez 24 godziny, by nastąpiła zmiana w składzie mikroorganizmów w jamie ustnej, zaś palenie przez kilka miesięcy zmienia florę  jamy ustnej w podobny sposób jak zaawansowana paradontoza , ostrzegają naukowcy w pracy opublikowanej przez Science Advances.

Uczestnicy badania nie wykazywali oznak aktywnej choroby stomatologicznej, jednak zmiany w składzie mikrobiomu jamy ustnej bardzo zwiększały ryzyko rozwoju, na przykład paradontozy. Taki wynik dowodzi, że korzystanie z e-papierosów nie jest bezpieczniejsze niż palenie tradycyjnego tytoniu, przestrzegają autorzy pracy.

- Należałoby zacząć zmieniać przekonanie, że e-papierosy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, pisze kierujący badaniem prof. Purnima Kumar ze Ohio State University College of Dentistry.

Obecnie blisko 6 proc. osób w Stanach Zjednoczonych (w tym 3 mln studentów) korzysta z e-papierosów zawierających potencjalnie szkodliwe substancje - lotne związki organiczne oraz metale ciężkie. Jeszcze w grudniu 2019 r. American Dental Association apelował o wprowadzenie zakazu na wszystkie produkty, które nie służą walce z nikotynizmem i nie zostały zaakceptowane przez FDA. ADA ponadto wzywa do finansowania badań nad bezpieczeństwem i skutkami stosowania e-paierosów.

Jedno z pierwszych badań finansowanych prze National Institutes of Health oraz FDA, ujawniło wpływ e-papierosów na stan jamy ustnej.

Pobierano próbki płytki nazębnej z rejonu poddziąsłowego u 123 osób, które nie cierpiały z powodu chorób jamy ustnej. Następnie analizowano występujące w próbkach bakterie. Grupa uczestników badania składała się z:
25 palaczy
25 osób wolnych od nałogu palenia tytoniu
20 osób stosujących e-papierosy
25 byłych palaczy tytoniu, którzy przeszli na e-papierosy
28 osób, które paliły e-papierosy i papierosy tradycyjne.

Stosowano sekwencjonowanie DNA, by precyzyjnie określić skład gatunkowy badanej mikroflory jamy ustnej. Okazało się, że u stosujących e-papierosy była nadreprezentacja patogenicznych bakterii, o większej zjadliwości, podobnych do tych jakie występują u pacjentów z zaawansowaną paradontozą, ostrzegają naukowcy.

Zatem inhalacja dymu wytwarzanego przez e-papierosy zwiększa podatność na baterie powodujące choroby jamy ustnej już po upływie 3-12 miesięcy stosowania e-papierosów, konstatują badacze.

Więcej: Science Advances