Ostrzeżenie przed śmiercią wielu praktyk stomatologicznych

ms
28-05-2020, 12:10
Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Stomatologicznego Peter Engel ostrzega przed śmiercią wielu praktyk stomatologicznych, ponieważ rząd federalny nie rekompensuje dentystom zwiększonych nakładów na środki bezpieczeństwa, nie mówiąc już o dramatycznych skutkach zamrożenia funkcjonowania branży stomatologicznej.

Rząd federalny jedynie udziela pożyczek. Taka opcja nie jest w żaden sposób atrakcyjna dla dentystów, którzy mają za sobą apogeum kariery zawodowej, chociaż nadal leczą pacjentów. W obecnej sytuacji wielu z nich rozważa przejście na emeryturę. Z kolei młodzi stażem lekarze dentyści, którzy niedawno temu uruchomili własną praktykę i sfinansowali ją pożyczkami, znajdują się w szczególnie niebezpiecznej sytuacji, gdyż nie mają możliwości bieżącej obsługi zadłużenia. Dla nich właśnie powrót do względnej normalności będzie wyjątkowo trudny, gdyż nie stworzyli jeszcze bazy stałych pacjentów, którzy wróciliby do nich po uspokojeniu się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

- W takich okolicznościach opieka stomatologiczna będzie zdecydowanie mniej dostępna niż obecnie - mówi Peter Engel.

- Niepokoi nas fakt, że osoby, które dotychczas raczej nie chodziły regularnie do dentysty, w zmienionej sytuacji nie będą się leczyły pomimo takiej konieczności - mówi Daniel Wolf prezes Krajowego Związku Stomatologicznego Saksonii. Ocenia on, że nastąpił dziesięciokrotny spadek liczby pacjentów w stosunku do okresu sprzed pandemii koronawirusa.