UJ CM w Krakowie: dr Aleksander Grabiec nagrodzony za badania nad paradontozą

en
27-05-2020, 10:50
Dr Aleksander Grabiec z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi nowatorskie badania nad paradontozą.

Jury nagrodziło dr. Aleksandra Grabca w kategorii naukowiec przyszłości za projekty: 
- Epigenetics of periodontitis: DNA methylation in disease development and as a potential therapeutic target
-  Epigenetics of periodontitis: alterations in the host protein acetylation system as a potentially fundamental mechanism for disease development.

Laureat wraz z zespołem zbada rolę mechanizmów epigenetycznych w patogenezie paradontozy - wywołanego infekcją bakteryjną przewlekłego stanu zapalnego dziąsła, prowadzącego do zniszczenia tkanek wspierających zęby i ich utraty.

- W realizowanych badaniach prowadzimy analizy procesów epigenetycznych w tkankach pacjentów z paradontozą oraz doświadczenia in vitro na hodowlach ludzkich komórek przyzębia. Uzyskane dotychczas wyniki pozwoliły na zidentyfikowanie dwóch klas białek regulujących procesy epigenetyczne jako potencjalne cele terapeutyczne w paradontozie, których blokowanie za pomocą drobnocząsteczkowych inhibitorów ma silne działanie przeciwzapalne. Dalsze badania umożliwią stworzenie mapy epigenetycznych zmian w komórkach dziąsła, pogłębiając naszą wiedzę na temat molekularnego podłoża paradontozy - wyjaśnia kierownik nagrodzonych projektów.

Dr Aleksander Grabiec jest adiunktem w Zakładzie Mikrobiologii WBBiB UJ. Po ukończeniu studiów na UJ pracował na Uniwersytecie Amsterdamskim, na którym w 2012 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie w latach 2013-2016 kontynuował karierę naukową jako post-doc na Uniwersytecie w Manchesterze. W 2016 założył zespół badawczy w Zakładzie Mikrobiologii UJ. W swoich badaniach, finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Fundację na rzecz Nauki Polskiej, zajmuje się wyjaśnianiem, w jaki sposób zaburzenia w regulacji ekspresji genów i mechanizmach epigenetycznych wpływają na rozwój schorzeń związanych z chronicznym stanem zapalnym, czyli  paradontozą.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju i od 5 lat wyróżnia innowatorów i inwestorów, osoby i organizacje, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Jest to wyjątkowa i bardzo prestiżowa nagroda w środowisku biznesowym i naukowym popularyzująca, promująca i doceniająca autorów innowacji.

Większość wyróżnionych projektów znajduje się w fazie realizacji. Nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji.

Więcej: uj.edu.pl