Koronawirus: epidemia pod kontrolą MZ

ms
26-05-2020, 11:04
We wszystkich województwach, oprócz śląskiego, wskaźnik zakażalności jest poniżej jedności, na przykład w woj. lubelskim wynosi on 0,16, w woj. lubuskim 0,23, tylko na Śląsku pozostaje wysoki - 1,33 – zakomunikował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Znoszenie obostrzeń szczęśliwie nie skutkowało wzrostem zakażeń koronawirusem. Według MZ ogniska zakażeń na Śląsku są odizolowane. Taka sama sytuacja dotyczy fabryki mebli w Kępnie.

Rzecznik MZ przestrzega przed nadmiernym optymizmem, zważywszy, że jesienią spodziewany jest powrót nie tylko epidemii koronawirusa, ale także grypy sezonowej.

Na zagrożenia te MZ jest jednak przygotowane ze względu na to, że przetestowano już powoływanie szpitali jednoimiennych, izolatoriów, że stworzono sieć laboratoriów, które są w stanie zrealizować w ciągu doby 30 tys. testów w kierunku koronawirusa.

Według danych z 26 maja w szpitalach jednoimiennych i oddziałach zakaźnych szpitali wieloprofilowych przebywa 1900 osób z rozpoznaną chorobą COVID-19,  90 pacjentów podłączonych jest do respiratorów. Resort zdrowia realizuje operację zmniejszania liczby łóżek czekających na kolejnych zarażonych, gdyż stworzony potencjał jest obecnie niewykorzystany.