Biomarkery nieuleczalnej chory obecne w mleczakach

en
25-05-2020, 08:02
Naukowcy z Mount Sinai zidentyfikowali biologiczne markery obecne już w mlecznych zębach, które związane są z rozwijającym się w dojrzałym wieku stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobą najczęściej nieuleczalną.

Początkowo znaleziono markery w zębach pacjentów, u których choroba rozwinęła się w wieku dorosłym. Wykorzystali lasery, do stworzenia mapy codziennych przyrostów tkanki zęba i odkryli, że już w zawiązkach zębów, a następnie przez pierwsze 10 lat życia osoby te w inny sposób metabolizowały metale niż ludzie zdrowi. Mechanizm ten dotyczył wielu bardzo ważnych pierwiastków - cynku, miedzi, ale także toksyn - jak ołów, czy cyna.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) ujawnia się najczęściej po 50-tce. Jego przyczyna nie jest znana i nie ma badań, które pozwoliłyby przewidzieć ryzyko rozwoju tej choroby. Badania genetyczne nie dają satysfakcjonujących wyników, a choć eksperci są zgodni, że duże znaczenie odgrywają czynniki środowiskowe, jednak brakuje jednoznacznych wskazań, które z tych czynników są kluczowe w rozwoju ALS.

- To pierwsze badanie, które ujawnia, że już w pierwszej dekadzie życia, czyli na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, istnieje wyraźna „zapowiedź” rozwijającego się problemu, twierdzi dr Manish Arora, z Icahn School of Medicine w Mount Sinai, która badanie przeprowadziła.

- Po sprawdzeniu naszych wyników i przeprowadzeniu szerzej zakrojonych badań, to odkrycie może doprowadzić do metod zapobiegania chorobie. Szczególnie interesują nas biologiczne mechanizmy, które mogą być modyfikowane lekami, tłumaczy dr Arora.

Więcej:  Annals of Clinical and Translational Neurology