Koronawirus: dentyści domagają się badań przesiewowych pacjentów

ms
25-05-2020, 07:44
Niektórzy francuscy dentyści, aby chronić się i pacjentów przed zakażeniem przeprowadzają badania przesiewowe w kierunku koronawirusa u osób przed leczeniem stomatologicznym.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że na razie przeprowadzanie tych badań nie jest uzasadnione.

Czy wkrótce pacjenci będą badani przed każdą wizytą u dentysty? Niektórzy francuscy dentyści (głównie chirurdzy) twierdzą, że systematycznie testują wszystkie osoby przed wizytą.

- Jest wielu nosicieli, którzy nie maja symptomów choroby - to komplikuje walke z zakażeniami. Dla wspólnego bezpieczeństwa wolimy, aby nasi pacjenci byli badani przed ich przyjęciem – mówi Daniele Apfelbaum, chirurg dentystyczna, z centrum Cosem.

Podobnie jak ona, wielu specjalistów prosi teraz swoich pacjentów o przedstawienie wyników badania przesiewowego w kierunku koronawirusa przed konsultacją.

- Zgoda pacjenta na takie badanie jest konieczna, ponieważ badanie takie nie jest w świetle prawa obowiązkowe. Dentysta ma pełne prawo odmówić leczenia pacjenta, który nie przedstawi wyniku testu.

Dentyści na początku maja w otwartym liście wysłanym do prezydenta Société Odontologique de Paris (SOP) zażądali dostarczenia testów przesiewowych w kierunku COVID-19.

W najnowszych zaleceniach francuski Urząd ds. Zdrowia zaleca, aby pacjenci:
- nosili maskę,
- myli ręce żelem wodno-alkoholowym po przybyciu do lecznicy,
- przybywali na ściśle określoną godzinę, aby uniknąć spotkania z innymi pacjentami.
- wskazane jest również płukanie przez pacjentów jamy ustnej preparatami na bazie  jodopowidonu,

Nie zaleca się jednak przeprowadzania badań przesiewowych u wszystkich pacjentów.

Jedynym testem wykrywającym fakt zakażenia jest PCR. Nie ma potrzeby przeprowadzania systematycznego testu diagnostycznego PCR u wszystkich pacjentów przed wizytą w gabinecie dentystycznym – uważa Urząd ds. Zdrowia.

Chirurdzy stomatologiczni mają nadzieję na nowy test, który jest opracowywany w laboratorium w Montpellier. Walidacja testu na bazie śliny, spodziewana jest w końcu maja 2020 r. Wynik podawany jest w ciągu 30 minut, taki stosunkowo niedługi czas może ułatwić wprowadzenie usystematyzowanych badań przesiewowych przed wizytą lekarską.