Padło pięć konkretnych pytań, a w zasadzie postulatów o:
- objęcie zaprojektowanymi przez NFZ współczynnikami korygującymi wszystkich zakresów świadczeń leczenia stomatologicznego, z wyjątkiem określonych w załączniku 2a, 10 i 10a rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U.2017.193),
- wprowadzenie w okresie epidemii ryczałtu za godzinę gotowości do pracy w celu pokrycia choćby części kosztów sanitarnych wizyt pacjentów,
- pozostawienie współczynników korygujących po odwołaniu stanu epidemii (ewentualnym) przynajmniej do końca 2020 r., z ewentualną ich modyfikacją wobec świadczeń najbardziej kosztotwórczych,
- umożliwienie rozliczania w ramach kontraktu z NFZ udzielonych pacjentom porad telemedycznych w związku z obowiązywaniem ograniczeń wskazań do przyjęcia pacjenta w gabinecie,
- zapewnienie lekarzom dentystom, a w ramach uzasadnionych potrzeb także innym pracownikom gabinetów, dostępu do profilaktycznych testów diagnostycznych w kierunku zakażenia Covid-19,
- doposażenie placówek stomatologicznych w środki ochrony indywidualnej oraz inne środki niezbędne w profilaktyce antywirusowej lub dofinansowanie zakupu tych środków.
Do zagadnień tych odniósł się sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska. Konkretów, które niosłyby odpowiedzi na pięć pytań posła Jana Szopińskiego, jest niestety bardzo mało.
Waldemar Kraska poinformował, że:
W Narodowym Funduszu Zdrowia trwają nieustannie intensywne prace nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie dostępności do świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej dla wszystkich pacjentów oraz odrębnie dla pacjentów z potwierdzoną infekcją COVID-19 lub dla osób podlegających kwarantannie.
Zatwierdzone rozwiązania dotyczące udzielania i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej opublikowane już zostały m.in. w zarządzeniach prezesa NFZ:
32/2020/DSOZ,
34/2020/DSOZ,
40/2020/DSOZ,
45/2020/DSOZ,
49/2020/DSOZ,
51/2020/DSOZ,
52/2020/DSOZ,
63/202/DSOZ,
65/2020/DSOZ.
Mocą powyższych przepisów w leczeniu stomatologicznym została już wprowadzona możliwość leczenia w ramach odrębnych dyżurów pomocy doraźnej osób zakażonych wirusem SARS -CoV-2 oraz osób z grupy ryzyka zachorowania (np. osób podczas odbywania kwarantanny).
Obecnie trwają intensywne prace nad wypracowaniem rozwiązania usprawniającego udzielanie świadczeń w szczególności udzielanych w trybie doraźnym pozostałym pacjentom.
Do 8 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowany był projekt kolejnego zarządzenia proponującego zmiany w zakresie organizacji i finansowania świadczeń stomatologicznych w czasie trwania epidemii COVID-19, celem konsultacji i zgłaszania uwag do jego treści.
Projekt publikowaliśmy już 7 kwietnia.
Zgłoszone do tego projektu zarządzenia uwagi, są szczegółowo analizowane i procedowane w celu wypracowania ostatecznego brzmienia przepisu.
Zdając sobie sprawę z pilnego charakteru sprawy, prace prowadzone są w trybie najszybszym z możliwych.
Ponadto, aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.
Projektowane regulacje przewidują, po odwołaniu stanu zagrożenia lub stanu epidemii, możliwość wydłużenia:
- wieku świadczeniobiorców, którzy w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia lub stanu epidemii skutkującego ograniczeniem funkcjonowania świadczeniodawcy, utracili prawo do świadczenia z zakresu leczenia stomatologicznego, o czas równoważny z czasem przysługującym do realizacji świadczenia przed ogłoszeniem stanu zagrożenia lub stanu epidemii,
- czasu kobietom w ciąży i okresie połogu, oczekującym na świadczenia o czas równoważny z czasem przysługującym do realizacji świadczenia przed ogłoszeniem stanu zagrożenia lub stanu epidemii, który w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia lub stanu epidemii skutkującego ograniczeniem funkcjonowania świadczeniodawcy, utraciły.
Projektowane przepisy będą dawały świadczeniodawcom możliwość rozliczania świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom, którzy w okresie zagrożenia epidemiologicznego i zawieszenia udzielania świadczeń, utracili prawo (ze względu na osiągnięcie wieku lub stan fizjologiczny) do świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.