Koronawirus: będą wybuchały ogniska w najbliższych miesiącach

PAP/ms
21-05-2020, 06:32
- Będą wybuchały ogniska zachorowań na koronawirusa, będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa - powiedział 20 maja szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski został zapytany w Polsat News o wybuch ogniska zakażeń koronawirusem w zakładach meblarskich w powiecie kępińskim, w Wielkopolsce i o to, czy należy spodziewać się wybuchu kolejnych takich ognisk. - Będą wybuchały ogniska i tak będzie nie tylko w najbliższych dniach, ale będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa. Te ogniska będą się pojawiały - odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

20 maja w powiecie kępińskim zanotowano 75 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest dziecko. Starosta kępiński Rober Kieruzel ocenił, że wzrost zakażeń jest "gwałtowny". - Jest to przerażające i bardzo poważne - podkreślił.

Jednym z głównych miejsc dotkniętych koronawirusem jest zakład meblarski w gminie Baranów. Zatrudnia on ponad tysiąc osób. Jak stwierdzi starosta kępiński, jest to miejsce, które bardzo zostało dotknięte koronawirusem. - Na dzisiaj zostało przebadanych ok. 400 osób. Od kolejnych 600 zostaną pobrane wymazy 21 maja - poinformował Kieruzel. Do tej pory w zakładzie stwierdzono 100 zakażeń mieszkańców powiatu kępińskiego.

Inne ogniska zakażeń koronawirusem w Polsce, które obserwowano w ostatnich dniach, to kopalnie. Województwo Śląskie jest tym, w którym obecnie notuje się najwięcej nowych przypadków zachorowań na COVID-19.

Krzysztof Kowalczyk