Koronawirus: strategia testowania według Ministerstwa Zdrowia

ms
19-05-2020, 11:36
- Czy będzie powszechne testowanie przesiewowe nauczycieli i opiekunów grup przedszkolnych przed przystąpieniem tych osób do pracy – pytany był minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Przygotowujemy strategię testowania. Poszczególne jej elementy będą wdrażane wraz z następowaniem takich zdarzeń jak egzamin maturalny lub egzamin ośmioklasisty – zapewnił szef resortu zdrowia.

Przy opracowaniu strategii testowania wykorzystane będą wyniki zebrane w Łodzi w trakcie badania grupy nauczycieli przedszkolnych, gdyż tam raportowane są liczne przypadki kontaktu z wirusem.

- Pamiętać trzeba jednak, że testy immunologiczne dają odpowiedź niezbyt precyzyjną jeśli chodzi o kontakt z wirusem. Wynik dodatni nie oznacza, że osoby takie chorowały lub zakażają innych. Mechanizm uzyskania przeciwciał jest bardziej skomplikowany – podał Łukasz Szumowski.

- Wskaźnik reprodukcji wirusa w Polsce (według danych na 19 maja) jest poniżej jedności – podał minister zdrowia, zastrzegając, że wskaźnik ufności tych danych sprawia, iż dokładny wynik nie jest możliwy do podania i może się wahać od 0,9 do nieco powyżej 1,0 – wyjaśnił minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zapowiedział, że w połowie czerwca może być wznawiane leczenie w uzdrowiskach. Wcześniej konieczne będzie jednak przetestowanie kuracjuszy. Do tego służyć mogą stanowiska drive thru.

Co do szpitali jednoimiennych – pierwsza lista placówek, które będą mogły pracować w reżimie sprzed pandemii, powinna być znana - na podstawie wskazań wojewodów - 20 maja.

Minister zdrowia ocenia, że ogniska w śląskich kopalniach są pod kontrolą. Wśród górników i ich rodzin wykonano dotychczas ok. 30 tys. testów. Wskaźnik zakażenia w tej grupie wynosi 6,9 proc.