Koronawirus: bezpieczeństwo pacjenta – cennym produktem marketingowym

ms
18-05-2020, 14:01
Lecznice dentystyczne na całym świecie prześcigają się w informowaniu pacjentów o zakupach zaawansowanych urządzeń, które mają zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo osób leczonych. Czy takie zapewnienia faktycznie stanowią istotna dodaną usługi stomatologicznej?

Epatowanie pacjentów myciem rąk przed wejściem do gabinetu, wręczaniem im maseczek higienicznych nie robią już wrażenia, tak samo jak każdorazowe dezynfekowanie powierzchni w przestrzeni gabinetu stomatologicznego, czy godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi osobami leczonymi.

Dentyści ruszyli zatem na zakupy, dobrze sprzedają się lampy UV, czy jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie, wysokowydajne urządzenia do ozonowania powietrza.

W Niemczech wiele praktyk stomatologicznych chwali się posiadaniem specjalnie zaprojektowanych do gabinetów dentystycznych maszyn odsysających. - Takie urządzenie próżniowe zasysa aerozole bezpośrednio podczas zabiegu, a 99,97 proc. bakterii i wirusów jest niszczonych przez wielostopniowy system filtrów ze światłem UV – informują znawcy zagadnienia.

- Wirusy i zarazki nie mają szans, a szkodliwe działanie zanieczyszczonej, unoszącej się chmury zostaje zatrzymane. W ten sposób powietrze w sali zabiegowej pozostaje czyste przez cały czas - nawet dla kolejnych pacjentów – chwalą się właściciele gabinetów stomatologicznych.

Oczywiście taki sprzęt kupowany jest z myślą o pacjentach, ale także – dobrze służy personelowi praktyki stomatologicznej.

Oprócz tych najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz zwykłych, szeroko stosowanych środków higieny, podejmowane są dodatkowe środki: dentyści i asystentki noszą certyfikowany sprzęt ochronny, wdrażana jest optymalna organizacja spotkań, pozwalająca uniknąć ewentualnego kontaktu pomiędzy pacjentami. Stosowane są bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji.

- W ten sposób nasi pacjenci są bezpieczni od wejścia do opuszczenia gabinetu – zapewniają właściciele gabinetów dentystycznych.

O stanowisku  Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego w sprawie ozonowania w gabinecie pisaliśmy tutaj: Koronawirus: jak ocenić ozonowanie w gabinecie stomatologicznym?