Wkrótce decyzja na temat obowiązku noszenia maseczek

PAP/smn
18-05-2020, 12:31
W ciągu dwóch tygodni zostanie ogłoszony termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni  - poinformował 18 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną. Podał, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.

Pytany, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które daje takie uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części. W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju.

Szumowski odpowiedział również na pytanie o zorganizowany wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży; powiedział, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat. 

Olga Łozińska