W Polsce etap wypłaszczenia się krzywej zachorowań

PAP/smn
18-05-2020, 12:26
Jak skomentował obecną sytuację epidemiczną minister zdrowia Łukasz Szumowski - epidemia koronawirusa w Polsce nie znika, choć mamy etap wypłaszczania się krzywej zachorowań.

Minister był pytany 18 maja, czy decyzja o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych od 1 czerwca oznacza ogłoszenie końca epidemii koronawirusa w Polsce.

-Epidemia nie znika, być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii, ale z drugiej strony wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż COVID, gdzie przecież oni cały czas czekają na to, żeby to wszystko ruszył - podkreślił, dodając też, że choć w Polsce można było realizować  pojedyncze typy zabiegów w szpitalach, to jednak obawa przed epidemią spowodowała, że znacznie mniej pacjentów przychodziło na zabiegi i do lekarzy.

Minister był też pytany, czy w takich województwach jak np. lubuskie, gdzie epidemia koronawirusa przebiega łagodnie, obostrzenia będą zdejmowane szybciej niż w innych miejscach w Polsce. Szef MZ odpowiedział, że tego rodzaju decyzje będą wymagały dyskusji na poziomie każdego województwa.