Choroba Alzheimera pod wpływem P. gingivalis

smn
18-05-2020, 08:32
Periodontologiczna bakteria Porphyromonas gingivalis zasiedla neurony i wywołuje neuropatologie podobne do choroby Alzheimera, dowodzą  prowadzący badania klinczne naukowcy.

- P. gingivalis znana jest jako główny sprawca chorób przyzębia, jednak badacze z Cortyxeme i innych laboratoriów z różnych krajów zebrali dowody, że bakteria ta ma zdolności do przenikania do mózgu i powodowania zmian typowych dla choroby Alzheimera, poinformował Stephen Dominy z z firmy biofarmaceutycznej Cortyxeme.

Najnowsze prace naukowe potwierdzają powiązanie P. gingivalis z chorobą Alzheimera i tym większej wartości nadają badaniom prowadzonym nad tym patogenem oraz terapiami leczącymi paradonotozę, podreślał badacz.

Jako gram-ujemna bakteria, P. gingivalis rozkłada proteiny, które stanowią dla niej źródło energii, wykorzystując do tego celu toksynę, która została nazwana gingipainą. Dotychczasowe badania wykazały, że gingipaina obecna po śmierci u 90 proc. pacjentów z chorobą Alzheimera.

Naukowcy z kilku ośrodków badawczych wykazali także na modelach zwierzęcych, że P. gingivalis  może infekować mózg, gdzie wywołuje typowe dla  Alzheimera procesy neurodegeneracyjne, stany zapalne i wzrost ilości blaszek beta-amyloid oraz białka tau.

W najnowszym badaniu wykonanym w laboratoriach Cortyxeme udowodniono po raz pierwszy w warunkach "in vitro", że P. gingivalis może infekować i trwać w ludzkich neuronach, produkując gingipainę. 

Pod jej wpływem następują:

- uszkodzenia cytoszkieletu, który zapewnia właściwe funkcjonowanie komórek,
- nasilenie fosforyzacji białka Tau, proteiny wpływającej na mechanizm transportu aksonalnego,
- gromadzenie intraneuronalnych autofagicznych wakuoli i ciałek wielopęcherzykowych (co wskazuje na zakłócenia funkcjonowania lizosomów),
- zanikanie synaps, stanowiącego pierwszy objaw patologiczny rozpoczynającej się choroby Alzheimera.

- Nasze obserwacje potwierdzają hipotezę, że gingipaina może być przyczyną choroby Alzheimera, wskazał Casey Lynch, współzałożyciel Cortexyme.

Więcej: Journal of Alzheimer’s Disease