Na jesieni pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19

PAP/en
13-05-2020, 10:40
Instytut Pasteura w Paryżu testuje trzy projekty szczepionek na Covid-19, szczepionka bazująca na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, jest najbardziej zaawansowana.

Pytana przez AFP o harmonogram badań klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze, koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke powiedziała, że rozpoczęcie badań klinicznych spodziewane jest w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października.

- Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia - dodała.

AFP spytała ekspertkę, czy w kontekście epidemii Covid-19 próby kliniczne fazy II lub III, których głównym celem jest ustalenie skuteczności szczepionki, mogą być pierwszą ukierunkowaną kampanią szczepień.

- Nie bezpośrednio - odparła Gerke. - Ale gdy tylko zgromadzone zostaną wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki, może być wymagana klasyfikacja do stosowania w nagłych wypadkach przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). To umożliwia stosowanie produktów, które nie zostały jeszcze dopuszczone (do użytku) - wyjaśniła.

Zdaniem Gerke należy również wziąć pod uwagę fakt, że konieczne będzie jednoczesne zaplanowanie produkcji szczepionek na dużą skalę w celu szybkiego przygotowania setek milionów dawek.

Według ekspertki to, które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień, będzie zależało od skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych, a także liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii (...) i wiedzy, którą zdobędziemy w nadchodzących miesiącach.