Koronawirus: zalecenia MZ, dotyczące zasad przyjmowania pacjentów u dentysty - zbędne

ms
12-05-2020, 07:38
W opinii Dariusza Kutelli, prezesa ORL w Gdańsku, zalecenia ministra zdrowia dotyczące zasad przyjmowania pacjentów przez lekarzy dentystów są niepotrzebne i mogą utrudniać funkcjonowanie gabinetów.

- Gabinety stomatologiczne od samego początku musiały spełniać bardzo wysokie rygory dotyczące sytuacji epidemiologicznej. Epidemia w zasadzie nie zmieniła nic, jeśli chodzi o postępowanie z pacjentami. Wirusy, z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia, jak HIV, żółtaczka czy grypa, były likwidowane w gabinetach stomatologicznych i nie przekazywano ich pacjentom na skutek bardzo ostrego reżimu, do którego musieliśmy się dostosować. Tu nie ma problemu z przeniesieniem zakażenia z pacjenta na pacjenta. Jeśli nie dojdzie do przerwania bariery, która była stosowana, jak przecięcie rękawiczek czy skaleczenie, nie ma również możliwości, by lekarz był w stanie przekazać wirusa pacjentowi – zapewniał Dariusz Kutella w rozmowie z Olgą Zielińską z Radia Gdańsk.

Zdaniem prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku nowe wytyczne ministerialne są niepotrzebne i złożono już w tej sprawie zastrzeżenia. Tak skomplikowane działania mogą utrudnić prawidłowo przeprowadzonej procedury medycznej.

- Jeżeli lekarz, który jest przyzwyczajony do pracy w określonych warunkach i do tej pory nikogo nie zaraził, musi nagle ubrać w innym pomieszczeniu fartuch, buty, to zdejmując z siebie to ubranie również może się zarazić. W gabinecie są różne rodzaju drobinki, cząsteczki. Jeżeli zdejmujemy z siebie fartuch czy przyłbicę bez zdezynfekowania, to wszystko możemy wdychać, bo to fruwa w powietrzu. I im więcej tego jest, tym większy kontakt lekarz ma z takim patogenem, jeśli on występuje – przekonywał Dariusz Kutella w rozmowie z Olgą Zielińską.