Zamrożenie gabinetów stomatologicznych, czyli co?

ms
11-05-2020, 09:31
- Nie było zaleceń Ministerstwa Zdrowia, żeby gabinety stomatologiczne zawiesiły funkcjonowanie. - Moje gabinety cały czas działają - przekonywał w Radiu PIK – lekarz dentysta, chirurg stomatologiczny, protetyk Konrad Rylski.

Podawane są wskazania, według których to lekarz dentysta ocenia stan pacjenta i może go przyjąć w sytuacji, gdy zaniechanie leczenia zwiększa ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia osoby leczonej. Ból uzębienia, obrzęk jest tylko jednym ze wskazań pilnego przyjęcia w gabinecie stomatologicznym pacjenta, ale nie jedynym.

Z taką oceną zaleceń zgodziła się Barbara Nawrocka rzeczniczka prasowa NFZ w Bydgoszczy. Przekazała ona, że na terenie woj. kujawsko-pomorskiego liczba pracujących gabinetów stomatologicznych systematycznie rośnie. Tych współpracujących z NFZ jest 132, kilka dni wcześniej było ich o 6 mniej.

Uczestnikiem dyskusji w Radiu PIK  była także lek. dent. dr Dorota Szyperska - wojewódzki konsultant w dziedzinie protetyki stomatologicznej z WSPSB „Stomatologia Wojewódzka” w Bydgoszczy. Oceniła ona, że powrót do pracy lekarzy dentystów stał się możliwy także ze względu na fakt, iż dostęp do środków ochrony indywidualnej  jest obecnie stabilny. - Nie mamy problemu z zaopatrzeniem, problemem jest natomiast cena ŚOI, te cały czas są wysokie. Mają one wpływ na cenę leczenia. Pacjenci nie zwracają uwagi na fakt, że zabezpieczenie nie dotyczy tylko ich samych oraz lekarza dentysty, ale także pozostałych pracowników mających bezpośredni kontakt z leczonymi, ważnym czynnikiem kosztów są procedury związane z utrzymaniem reżimu sanitarnego.

Konrad Rylski, który jest zaangażowany w przyjęcia osób zakażonych COVID-19 w dentobusach, stwierdził, że pacjentów tych nie ma wielu, jednak mobilny gabinet stomatologiczny jest jedynym miejscem, w którym osoby zmagające się z koronawirusem mogą znaleźć pomoc. W jego opinii wydzielenie dentobusów do pracy z zakażonymi jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w ten sposób ograniczono ryzyko transmisji wirusa. Dentyści, pracujący w dentobusach, wyposażone są w pełny zestaw środków ochrony indywidualnej, minimalizujący ryzyko zakażenia się personelu. Konrad Rylski przypomniał, że leczeniem osób będących na kwarantannie zajmują się wskazane lecznice, jednak nie są to dentobusy, które przyjmują tylko osoby zakażone.