Branża stomatologiczna z 1/3 potencjalnych dochodów

en
11-05-2020, 08:19
Przed nastaniem epidemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przewidywane wydatki na stomatologię miały w 2020 r. wynieść blisko 150 mld dolarów. Obecnie ta kwota w prognozach stopniała do jednej trzeciej, czyli 52 mld dolarów.

 

Dentyści amerykańscy nie mają pomocy ze strony rządu, każdy ze stanów dyktuje własne reguły i ograniczenia związane z walką z chorobą, co prowadzi do zamętu, niepewności i narastających obaw o przyszłość. Praktyki stomatologiczne próbują się w tym zamęcie odnaleźć najlepiej jak to możliwe. Niektóre zawiesiły działalność i pozostają zamknięte, niektóre przyjmują tylko pacjentów bólowych, a niewielka część nie zmieniła funkcjonowania. 

Niemniej jednak nawet w tych stanach, w których dentystom wolno prowadzić działalność, nikt nie ma pewności jak długo będzie to możliwe. Braki w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej i inne problemy, jak chociażby niechęć pracowników do podejmowania pracy i narażania się na zakażenie koronawirusem lub brak opieki dla dzieci podczas wstrzymania zajęć w szkołach i przedszkolach, sprawiają, że przyszłość branży stomatologicznej rysuje się bardzo niepewnie.

Według amerykańskiego instytutu polityki zdrowotnej wydatki na usługi stomatologicznej spadną o 66 proc. w 2020 r., ale skutki pandemii odbiją się jeszcze w kolejnych roku, bo w 2021 wydatki nadal pozostaną niższe niż  o 32 proc. 

Przyszłość zatem, co do tego wszyscy eksperci są zgodni, łatwa dla dentystów nie będzie.

Według firmy konsultingowej Milliman, spadek w popycie na usługi stomatologiczne będzie się wahał od 27 - 52 proc. Szacunki te stworzono na podstawie sytuacji na rynku z czasów ostatniej recesji gospodarczej  I choć oficjalnie ten trudny dla branży stomatologicznej okres trwał od końca 2007  r. do lata 2009 r. jednak niektóre praktyki nigdy nie wróciły do stanu sprzed kryzysu.

Popyt na usługi zdrowotne wiąże się silnie ze stanem gospodarki, gdy pacjenci tracą pracę, a wraz z nią ubezpieczenia zdrowotne, rzadziej leczą zęby. Niemniej jednak to tylko spekulacje, nie ma pewności jak pandemia długo potrwa, podkreśla konsultantka firmy Milliman Joanne Fontana.

Więcej: DrBicuspid.com