Koronawirus: MZ rozważa przegrupowanie sił

ms
08-05-2020, 10:56
- Na Śląsku w szpitalach jednoimiennych i w oddziałach zakaźnych szpitali przebywa 400 osób (połowa przygotowanych łóżek), na Mazowszu hospitalizowanych jest 181 osób, podczas gdy w woj. lubuskim tylko dwie. Być może należy zastanowić się nad przegrupowaniem sił i środków – przyznaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dla zakażonych koronawirusem przygotowano łącznie 20 tys. łóżek. W szpitalach jednoimiennych i w oddziałach zakaźnych szpitali choruje 2,8 tys. z rozpoznaniem COVID-19. Z pomocy respiratorów korzysta ok. 90 osób i ta liczba jest najniższa od tygodni (stan na 9 maja).

W skali kraju pracuje 121 laboratoriów testujących próbki w kierunku koronawirusa z mocą przerobową 30 tys. testów na dobę.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nie przewiduje uruchomienia dla pracowników ochrony zdrowia specjalnego ubezpieczenia (tak jak to ma miejsce w przypadku osób pracujących w szpitalach jednoimiennych i w oddziałach zakaźnych szpitali), które chroniłoby ich przed skutkami finansowymi zakażenia koronawirusem. - To byłoby nie do udźwignięcia dla systemu ochrony zdrowia w Polsce - uważa wiceminister zdrowia.