MZ: górnicy z tysiącem testów dziennie

ms
07-05-2020, 12:03
Chcemy w punktach drive-thru wykonywać górnikom ponad tysiąc testów dziennie - powiedział 7 maja rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak podkreślił Andrusiewicz podczas konferencji prasowej, w środę na polecenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas udał się na Śląsk, gdzie uczestniczył w spotkaniu sztabu kryzysowego w związku m.in. z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kopalniach i wśród rodzin górników.

- Sztab kryzysowy podjął decyzję o zwiększeniu liczby przeprowadzanych testów wśród górników. "Przy kopalniach będzie przesiewowe testowanie górników i nie będzie to jednorazowe, tylko systematyczne, celem wyłapania osób zakażonych. Planujemy realizowanie ponad tysiąc próbek dziennie, pobieranych w laboratoriach typu drive-thru, które będą podjeżdżały pod poszczególne kopalnie i tam będą pobierane na bieżąco wymazy - powiedział Wojciech Andrusiewicz

Poinformował również, że do czasu zwiększenia możliwości testowych w województwie śląskim, próbki pobierane od górników wysyłane będą najprawdopodobniej do laboratoriów w województwie wielkopolskim. - W najbliższych dniach na Śląsku uruchomione zostaną dwa dodatkowe laboratoria z możliwościami przebadania przynajmniej 1500 próbek na dobę, więc niedługo ten region będzie mógł przeprowadzać bardzo duże ilości testów we własnym zakresie - zapewnił rzecznik resortu zdrowia.