Związek, który może zablokować koronawirusa

RZ/ms
06-05-2020, 13:27
www.rynekzdrowia.pl
Zespół badaczy z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej wraz z naukowcami z USA dokonali odkrycia, które może pomóc w walce z koronawirusem. Mowa o związku chemicznym wchodzącym w skład wirusa.

Prof. Marcin Drąg, szef zespołu z Politechniki Wrocławskiej wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wrocławską, że zbadano mechanizm działania proteazy SARS-CoV-2-PLpro. Jest ona odpowiedzialna za dojrzewanie wirusa, ale też procesowanie ludzkich białek, tak by komórka ludzka nie mogła się bronić w czasie inwazji wirusa. Jego zespół otrzymał związki selektywnie hamujące jej działanie.

Jak wyjaśnia profesor, te związki, nazywane inhibitorami, nie działają na białka ludzkiego organizmu. Są więc bezpieczne i mogą wejść w skład leków na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Choć wymaga to dalszych badań i testów.

Dzięki odkryciu można próbować wykorzystywać w walce z koronawirusem wszystkie leki, które testowano w czasie epidemii SARS, a które miały działać na taką samą proteazę w tym właśnie wirusie. 

Naukowcy wyniki swoich badań bezpłatnie udostępnili w internecie, a także wysłali do recenzji i publikacji w czasopiśmie naukowym.

Więcej: gazetawroclawska.pl