Koronawirus: 167 podmiotów przeprowadzać będzie badania drive thru

ms
06-05-2020, 12:36
- Mamy 167 zgłoszonych podmiotów do prowadzenia badań drive thru; liczymy, że na dniach będziemy mogli ruszyć z badaniami - powiedział 6 maja rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że o badaniu będzie przypominać specjalnie uruchomiony system SMS.

Andrusiewicz poinformował, że do przeprowadzania tzw. badań drive thru zgłosiło się do tej pory 167 podmiotów. - Miedzy innymi jest to 15 podmiotów w województwie mazowieckim, 15 w województwie śląskim i 14 w województwie wielkopolskim. Te podmioty, w głównej mierze szpitale, są już przygotowane do obsługi osób w 12. dobie kwarantanny, by do 14. dnia mogły uzyskać wynik. Najczęściej będzie to zapewne wynik negatywny, ale chcemy tego 100 proc. potwierdzenia, że osoby wychodzące z kwarantanny są w pełni zdrowe - powiedział rzecznik MZ.

Jak dodał, o badaniu będzie przypominać specjalnie uruchomiony system SMS. - Sytuacja będzie wyglądała tak, że osoba, która przebywa w kwarantannie, dzień wcześniej dostanie SMS, że w 12. dniu powinna odbyć badanie drive thru - wyjaśnił Andrusiewicz. Podkreślił, że w wiadomości będzie także podana strona internetowa, na której będzie można zapoznać się z informacjami na temat tego badania.

- Będzie również przygotowana specjalna mapa z punktami, gdzie będzie można pójść na badanie. Będzie to wymagało od osoby na kwarantannie jedynie zadzwonienia do punktu, do którego będzie się udawała tego 12. dnia i potwierdzenia, że w wyznaczonej godzinie zgłosi się na badanie drive thru - powiedział rzecznik.

- Liczymy, że 7 lub 8 maja będziemy mogli ruszyć z tymi badaniami. Cała logistyka działań została już przygotowana, pozostaje jedynie kwestia uruchomienia SMS-ów, które będą wychodziły zdalnie z systemu informatycznego przygotowanego przez ministerstwo zdrowia - dodał Andrusiewicz.

Zapewnił, że przebadane zostaną wszystkie osoby, które będą znajdować się w 12. dniu kwarantanny. - Ze 101 tys. osób, system informatyczny będzie wyłapywał każdą osobę, która znajduje się w 11. dniu kwarantanny i do niej zostanie wysłany SMS. Wszystkie te osoby, tego jednego dnia jesteśmy w stanie wysłać na badanie drive thru - podkreślił rzecznik.

Odnosząc się do obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce powiedział, że wskaźnik zakażeń mamy obecnie na poziomie 1, czyli jedna osoba zakaża jedną osobę.

Podkreślił, że liczba nowych przypadków byłaby niska, gdyby nie zdiagnozowane ogniska m.in. w domach pomocy społecznej i w kopalniach. - Gdyby nie Śląsk, w którym zanotowano ostatnio 145 przypadków, to nie osiągnęlibyśmy pewnie liczby 100 przypadków. Nie mamy obecnie tej transmisji zakażeń na ulicach. Ta transmisja najczęściej występuje w zamkniętych podmiotach, takich jak DPS-y i kopalnie - zaznaczył.

Karolina Kropiwiec