Leczenie stomatologiczne musi kosztować więcej

ms
06-05-2020, 11:23
Stawki dentystów będą musiały wzrosnąć z powodu konieczności dodatkowego wyposażenia ochronnego i zastosowania czasochłonnych procedur dezynfekcji, które muszą być podjęte po wizycie każdego pacjenta – ostrzega Vrasidas Filippides, prezes cypryjskiego stowarzyszenia dentystów.

Vrasidas Filippides powiedział agencji prasowej Cypru CNA, że dentysta potrzebuje dodatkowych 17 - 30 euro na pacjenta - z powodu dodatkowego sprzętu i materiałów służących do ochrony przed koronawirusem.

Na Cyprze większość praktyk stomatologicznych działa.

- Stawki usług wzrosną nie tylko z powodu sprzętu, ale również z powodu procedury dezynfekcji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia, FDI i CED - powiedział CNA Filippides.

Dodał, że dentyści będą musieli nosić specjalne wyposażenie ochronne i dezynfekować swoje miejsce pracy po każdym pacjencie.

Wyjaśnił, że dentysta będzie potrzebował dodatkowego czasu na usunięcie osobistego wyposażenia ochronnego po każdym pacjencie, a następnie musi przewietrzyć przestrzeń roboczą i zdezynfekować powierzchnie (wraz z podłogą) przed spotkaniem z kolejnym pacjentem.

- To oczywiste, że nie będziemy pracować w takim samym tempie, jak przed koronawirusem, powiedział Filippides, powtarzając, że usunięcie zużytych jednorazowych środków ochrony osobistej oraz wyczyszczenie wielorazowych, ale także zdezynfekowanie miejsca pracy jest bardzo czasochłonne.

- Jeśli ktoś pracuje osiem godzin dziennie, będzie mógł przyjąć maksymalnie ośmiu pacjentów - dodał.

Filippides powiedział, że dentyści pokryją część dodatkowych kosztów, ale nieuchronnie również pacjenci zostaną postawieni przed koniecznością zapłaty wyższych stawek za usługi dentystyczne.

Prezes cypryjskich dentystów powiedział także, że zakup sprzętu ochronnego nie jest łatwy ze względu na wysoki popyt.