RPO interweniuje u ministra zdrowia w sprawie restrykcji w zatrudnianiu medyków

ms
06-05-2020, 10:16
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował u ministra zdrowia w sprawie ograniczeń nałożonych na lekarzy, a dotyczących pracy tylko w jednym miejscu - o ile pracownik medyczny ma kontakt z pacjentami zakażonymi wirusem SARS- CoV-2 lub podejrzanymi o takie zakażenie, pracując na przykład w szpitalu jednoimiennym.

RPO zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie rozporządzenia z 28 kwietnia 2020 r. dotyczącego standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS- CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem (Dz. U. poz. 77).

Rozporządzeniu sprzeciwia się samorząd lekarski. Wie bowiem, że pomoc lekarska dostępna jest w dużej mierze dlatego, że lekarze nie pracują na etatach, ale na kontraktach, w wielu placówkach naraz. Na oddziałach zakaźnych lekarze pracują często dodatkowo, poza normalnymi obowiązkami. Dlatego konsekwencją rozporządzenia ministra zdrowia będzie drastyczne ograniczenia dostępności porad lekarskich.

Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że zgodnie z rozporządzeniem o uchylenie zakazu pracy dla lekarza może wystąpić wyłącznie kierownik podmiotu leczniczego, a lekarz, którego ten zakaz dotyczy, już nie.

Minister zdrowia polecił NFZ, aby wypłacało lekarzom rekompensaty za pozbawienie możliwości leczenia i zarabiania objętego tą regulacją, ale taka delegacja powinna zostać włączona do treści rozporządzenia. Minister nie powinien zrzucać ustalania zasad tych rekompensat na NFZ – powinien sam to ustalić, właśnie w rozporządzeniu. Lekarzy niepokoi też te, że rekompensaty mają wynosić „do 50 proc. lub 80 proc.” utraconych przez personel medyczny dochodów.

Pismo do ministra zdrowia tutaj