Czy zabawą można zastopować epidemię próchnicy wśród dzieci?

ms
08-05-2020, 11:35
Zmagania z koronawirusem odsunęły na plan dalszy inne zagrożenia zdrowotne, także te związane ze zdecydowanie gorszym  dostępem do profesjonalnej opieki stomatologicznej. Co z takiej restrykcji wyniknie dla dzieci?

W czasie pandemii koronawirusa na rodziców spadły z dnia na dzień kolejne obowiązki związane z dbałością o dobrostan dzieci:
- muszą przeistoczyć się w guwernantki i w guwernerów, bo szkoły zamknięte,
- muszą pełnić rolę trenerów personalnych, bo dzieci siedząc w domu zdecydowanie mniej się ruszają, a przez to tyją jeszcze bardziej,
- muszą w końcu zadbać o zdrowy uśmiech pociech, bo na wsparcie profesjonalnych edukatorów i pomoc na żądanie lekarzy dentystów - przynajmniej przez pewien czas - liczyć nie mogą.

Czy można zrobić coś więcej dla kilkulatka niż to, że z pilotem w ręku i ze znudzonym ciałem, umieszczonym na kanapie, wydamy polecenie dokładnego wyszczotkowania zębów?

Można i to zdecydowanie, chodzi o uświadomienie pociechom jak ważna jest dbałość o nienaganny stan jamy ustnej. Nie warto posiłkować się w tym względzie internetem, odczytując dziecku zwartość jednego z linków usytuowanych pod wygooglowaną frazą „próchnica zębów”.

Żeby nie działać po omacku warto wesprzeć się profesjonalnymi materiałami wspomagającymi, oczywiście omijając szerokim łukiem Wikipedię, bo chodzi o naukę przez zabawę.

Tym, którym nie wystarczy inwencji, dobrą podpowiedzią mogą być sprawdzone pomysły MediaFlor.

Agnieszka Florczak-Skwierczyńska z MediaFlor tak mówi o edukacji stomatologicznej w nadzwyczajnych czasach:
Mamy więcej czasu, który chętnie poświęcamy na spędzanie go z najbliższymi. Gdy możemy oderwać dzieci od telewizora, komputera czy telefonu jesteśmy szczęśliwi. Jednak liczba dni spędzonych w domowych pieleszach sprawia, że koncepcje spędzania wolnego czasu się kończą. Doskonała zabawa, edukacja a przy tym śmiech i radość to niepowtarzalne atuty. Miłej zabawy i cudownego spędzania czasu razem!  Damy radę pokonać razem wirusa i nudę!

***
To przesłanie dla odpowiedzialnych rodziców, ale także oferta dla lekarzy dentystów, którzy nie stronią od leczenia dzieci i wiedzą, że dobrze jest młodego pacjenta pozytywnie zaintrygować. Dla jednych i dla drugich w realizacji celów pomocny może być "Pakiet radosny" za szczęśliwe jedyne 13 zł.

Pakiet taki zawiera m.in.:
3 różne ząbkowe gry pamiętajka,
2 szukajki,
4 stomatologiczne bajeczki.

Inne "zachęcające" gadżety dla dziecka tutaj