WIL ze sprzętem ochronnym z Chin

PAP/ms
30-04-2020, 11:15
Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotarły środki indywidualnej ochrony sprowadzone z Chin przez działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundację Lekarze Lekarzom. Maseczki, kombinezony i przyłbice trafią do potrzebujących lekarzy i dentystów.

Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation kupiono łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic i 100 tys. kombinezonów II klasy. Sprzęt ochronny z Chin został sprowadzony samolotami - ostatni wylądował w Poznaniu w poniedziałek wieczorem. W sumie w czterech transportach realizowanych od połowy kwietnia znalazło się 57 ton sprzętu.

Jak poinformowała rzeczniczka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska, Izba otrzymała 78 tys. maseczek chirurgicznych, 116 tys. maseczek typu FFP2 N95, ponad 7,7 tys. kombinezonów, 7,6 tys. przyłbic i 7,6 tys. gogli. To niemal 8 proc. wszystkich środków, które były przeznaczone dla okręgowych izb lekarskich w całej Polsce.

Strzałkowska przypomniała, że WIL jest partnerem strategicznym akcji koronazglowy.pl i to właśnie poprzez tę akcję zostaną rozdysponowane środki sprowadzone z Chin. W ramach akcji zbierano środki od darczyńców, powstawały też maseczki i fartuchy, krojone i szyte w Centrum Szkoleniowym EDU WIL, przekształconym na czas epidemii w zakład krawiecki.

Jak dodała, w ramach akcji koronazglowy.pl do tej pory odbyło się w Wielkopolsce 355 dostaw m.in. maseczek chirurgicznych, maseczek szytych, przyłbic, gogli, czepków, fartuchów, kombinezonów, rękawiczek, ochraniaczy na obuwie, płynów do dezynfekcji i filtrów bakteryjno-wirusowych.

- Na środki indywidualnej ochrony rozprowadzane przez akcję koronazglowy.pl wpłynęło już ponad 2 tys. kolejnych zapotrzebowań. Środki z Chin zostaną rozdysponowywane wśród lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili zapotrzebowanie i przyjmują pacjentów w czasie epidemii - podała.

Już wiadomo, że 40 proc. środków trafi do lekarzy wykonujących pracę w jednostkach szpitalnych, 24 proc. do lekarzy dentystów, 19 proc. do lekarzy wykonujących pracę w ramach lecznictwa POZ i AOS. Reszta środków czekać będzie na sytuacje nagłe - trafi do podmiotów, które staną się ogniskami wirusa lub będą znajdować się w powiecie o podwyższonej liczbie zachorowań.

- Jesteśmy dumni z akcji prowadzonej w Wielkopolsce przez cztery podmioty: Wielkopolską Izbę Lekarską, Oddział Poznań Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Lekarzy Medycyny Ratunkowej i Stowarzyszenie "Leczymy z Misją". Możemy działać dzięki grupie kilkudziesięciu wolontariuszy, w tym pracowników naszej izby lekarskiej. Dziękuję również całej grupie osób szyjącej maseczki i wykrawającej fartuchy w Centrum Szkoleniowym EDU WIL. Dzięki ludziom dobrej woli nasi lekarze i lekarze dentyści mogą uzyskać pomoc - powiedział prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Artur de Rosier.

Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że w związku z tym, że możliwości akcji koronazglowy.pl i potrzeby mogą się nie zrównoważyć, Wielkopolska Izba Lekarska uruchamia też stronę, na której lekarze i lekarze dentyści będą mogli się zapoznać z ofertami wpływającymi od dostawców środków ochronnych.

Rafał Pogrzebny