Rumuńscy dentyści domagają się odmrożenia praktyk

ms
29-04-2020, 15:16
Rumuńscy lekarze dentyści wespół z pacjentami zwrócili się do rządu z petycją o wznowienie działalności gabinetów stomatologicznych.

Rumuńskie Stowarzyszenie Stomatologów Praktykujących Prywatnie (AMSPPR) w formie publicznej petycji, podpisanej przez ponad 8500 lekarzy i pacjentów prosi się o zniesienie wymogu wyposażenia praktyk stomatologicznych w nebulizatory.

Dentyści apelują o zrezygnowanie z wymogu wyposażania praktyk w nebulizatory, ponieważ nie przynoszą one pożądanych rezultatów w zakresie bezpieczeństwa pacjentów. Takie urządzenia niepotrzebnie obciążają finansowo właścicieli gabinetów stomatologicznych. Ze względu na wysoki koszt sprzętu ochronnego i fakt, że lekarze muszą kupować nebulizatory, cena leczenia dentystycznego drastycznie wzrośnie - zwracają uwagę dentyści.

Obecnie stomatologia jest jedyną dziedziną medycyny, której działalność została zawieszona 22 marca, chociaż w innych sferach ochrony zdrowia procedury lecznicze także zmuszają do zbliżenia się na odległość mniejszą niż 1 metr od pacjenta.

- Opieka stomatologiczna ograniczona jest obecnie do najpoważniejszych nagłych przypadków chirurgiczno-medycznych - mówi dr Marton Panțel.

Petycja opiera się na opinii prawnej adwokata Luciany Mihai, która udziela porad prawnych Stowarzyszeniu i uważa, że właściwe organy muszą natychmiast interweniować, aby zaprzestać blokad ekonomicznych i dyskryminacji zawodu lekarza dentysty, bo dotychczasowy stan wpływa na coraz gorsze zdrowie jamy ustnej ludności.