V Kongres Wyzwań Zdrowotnych tylko on-line

ms
29-04-2020, 14:31
Jedno z największych w Polsce dorocznych spotkań poświęconych polityce zdrowotnej – Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach – ze względu na epidemię odbędzie się w tym roku w internecie. Kilkadziesiąt debat i wykładów zaplanowano w terminie od 14 maja do 14 lipca 2020 r.

- Pandemiczna rzeczywistość, w której się znaleźliśmy oraz zainteresowanie V Kongresem Wyzwań Zdrowotnych mobilizują nas do działania. Piątą edycję kompleksowej i wielowątkowej debaty poświęconej szeroko rozumianemu systemowi ochrony zdrowia przeprowadzimy, jak dotychczas, we współpracy i z udziałem najlepszych ekspertów. Zmieniamy tylko formułę - przenosząc do internetu dyskusje o najważniejszych wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień zarówno osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia w Polsce, jak i pacjenci - powiedział prezes organizującej konferencję Grupy PTWP, wydawcy magazynu i portalu Rynek Zdrowia Wojciech Kuśpik.

Na program V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się między 14 maja a 14 lipca 2020 r., składa się ponad 60 sesji, wykładów i prezentacji w sześciu głównych blokach tematycznych obejmujących: politykę zdrowotną, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie, e-zdrowie i edukację. Wykorzystując dostępne technologie do telekonferencji, udział w wydarzeniu wezmą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, uczelni medycznych, organizacji i samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia, a także konsultanci krajowi w różnych dziedzinach medycyny, prezesi towarzystw naukowych, menedżerowie szpitali i podmiotów współpracujących z sektorem medycznym, eksperci, przedstawiciele organizacji pacjentów.

- Kongres Wyzwań Zdrowotnych stał się bezprecedensowym w skali Europy forum interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Od pierwszej edycji powstaje w ścisłej i opartej na szacunku współpracy z partnerami, ekspertami, specjalistami. W obecnej sytuacji czujemy tym większą potrzebę wymiany opinii i doświadczeń, stawiamy więc na zdalną formułę, która umożliwi komfortowy i bezpieczny udział w wydarzeniu - powiedział redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia Wojciech Kuta.

Wydarzeniem towarzyszącym V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC), również w internetowej formule. Podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych rozstrzygnięty zostanie plebiscyt "Zdrowy Samorząd", którego celem jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką.

W ramach drugiej edycji konkursu Start-Up-Med zostaną przyznane nagrody dla najbardziej kreatywnych autorów nowatorskich, a zarazem efektywnych, projektów obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne, zarówno lekowe, jak i nielekowe (w tym m.in. wyroby medyczne, rozwiązania z zakresu diagnostyki i technologii teleinformacyjnych), a także innowacje organizacyjne usprawniające funkcjonowanie różnych obszarów systemu opieki zdrowotnej. Zaplanowano także uroczystość wręczenia nagród Animus Fortis (Mężny Duch) honorujących osoby i instytucje mające wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służb ratowniczych.

V Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: hccongress.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, www.rynekaptek.pl i www.infodent24.pl oraz portalsamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

W poprzedniej edycji kongresu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w 2019 r. wzięło udział 3 tys. gości.