Łukasz Szumowski: jesteśmy na granicy ograniczenia epidemii

ms
29-04-2020, 10:58
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wznowienie realizacji zabiegów rehabilitacji (od 4 maja). To pierwsze złagodzenie na tym etapie w świadczeniach medycznych.

Łukasz Szumowski zaapelował o powszechne noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, jego obserwacje wskazują, że na ulicach Warszawy „ogromna rzesza” nie nosi maseczek lub nosi je niewłaściwie. – To ie jest objaw odwagi to objaw egoizmu – stwierdził szef MZ.

- Kiedyś maseczki nie były potrzebne, teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób zakażonych ma milion mieszkańców chorych, pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych - apelował minister zdrowia. 

W obecnej sytuacji to niedopuszczalna samowola, zważywszy, że bazowy współczynnik reprodukcji, czyli liczba osób, którą przeciętnie zaraża jeden nosiciel wirusa - co prawda - bliski jest jedności, jednak żeby mówić o ograniczaniu pandemii musi on spaść poniżej 1.

Łukasz Szumowski zapowiedział skorzystanie z pomocy żołnierzy WOT przy testowaniu personelu DPS i ZOL. MZ stawia także na punkty pobierania materiału do testów typu drive thru.

Przewidywane jest  wprowadzenie harmonogramu pracy medyków (tam gdzie to jest możliwe) tydzień pracy i tydzień odpoczynku. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 50 mln zł miesięcznie.