Opiekun medyczny mógłby pobierać materiał do testów RT-PCR

ms
29-04-2020, 09:04
Pracodawcy RP zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o zwiększenie liczby wykonywanych testów RT-PCR poprzez umożliwienie pobierania materiału do badania opiekunom medycznym.

Członkowie Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców Medycyny Prywatnej jako pierwsi zorganizowali własne punkty typu drive-thru po to, aby w bezpieczny dla personelu i pacjenta sposób zwiększyć liczbę wymazów do testów RT-PCR. Z powodu braków kadrowych wydajność laboratoriów nie jest w pełni wykorzystana.

W związku z tym Pracodawcy RP zwrócili się do resortu zdrowia z prośbą o umożliwienie opiekunom medycznym pobierania materiału do badania.

Stosowne zmiany byłyby możliwe do wprowadzenia w ramach zapowiadanych ustaw tworzących tarczę antykryzysową 3.0.

- Pobieranie wymazu z nosogardzieli jest zabiegiem stosunkowo prostym i podczas jego wykonywania nie dochodzi do przerwania tkanek, jak to ma miejsce w przypadku pobierania krwi do badań laboratoryjnych. Analizując program nauczania opiekunów medycznych prowadzony w uprawnionych i nadzorowanych szkołach uważamy, że przygotowuje opiekunów m. in. do bezpiecznego i skutecznego wykonania wymazu – twierdzą Pracodawcy RP.

- Jednocześnie pragniemy zapewnić, że firmy zrzeszone w Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców Medycyny Prywatnej zgłaszają gotowość do zatrudnienia opiekunów medycznych do pobierania wymazów wraz z przeprowadzeniem stanowiskowego szkolenia poświadczonego odpowiednim zaświadczeniem – deklarują Pracodawcy RP.